Jaki leżak ogrodowy na balkon i taras?

Nadszedł czas na opalanie lub poobiednią drzemkę na świeżym powietrzu? Jeśli tak, nie obejdzie się bez skorzystania z odpowiedniego mebla. W tej roli sprawdzi się prosty i tani leżak ogrodowy z plastiku. Warto jednak zastanowić się nad czymś wygodniejszym, a przy tym dopełniającym styl balkonu czy tarasu.

You are currently viewing Jaki leżak ogrodowy na balkon i taras?

Konstrukcja leżaka ogrodowego

Leżak ogrodowy powinien być przede wszystkim wygodny, a dopiero w dalszej kolejności dobrze się prezentować. Na szczęście wybór modeli jest wystarczająco duży, by każda osoba znalazła coś dla siebie.

Producenci mebli ogrodowych oferują warianty:

  • składane;
  • grawitacyjne;
  • podwieszane;
  • formą zbliżone do łóżka.

Składany leżak ogrodowy

Modele składane cechują się dużą praktycznością. Jeśli leżak ogrodowy jest lekki, bez większego wysiłku da się go przenosić. Tym samym mebel będzie służył nie tylko na działce bądź w ogrodzie, ale także na plaży.

Przy wyborze takiego leżaka trzeba zwrócić uwagę na zakres regulacji oparcia. Odpowiednio szeroki pozwoli relaksować się na powietrzu zarówno w pozycji siedzącej, jak i półsiedzącej oraz horyzontalnej.

Druga ważna kwestia to długość siedziska i możliwość składania jego części. Odpowiednio długie pozwoli trzymać stopy nad ziemią. Jeżeli dodatkowo końcowy fragment da się podnosić i opuszczać, na leżaku będzie można siedzieć i ze stopami na ziemi, i w powietrzu.

Grawitacyjny leżak ogrodowy

Regulacja składanego leżaka ogrodowego wymaga wstawania za każdym razem, gdy chce się zmienić pozycję. Tej drobnej niedogodności można uniknąć dzięki zakupowi mebla grawitacyjnego.

Modele grawitacyjne są wyposażone w mechanizm ustawiania oparcia, który wymaga tylko odsunięcia od niego pleców. Analogicznie, po dociśnięciu górnej części leżaka ciężarem ciała, leżak przyjmie bardziej poziomą pozycję.

Zaawansowane wersje grawitacyjnych leżaków ogrodowych pozwalają na odpoczynek z nogami znajdującymi się nieco powyżej poziomu głowy. Tą funkcją warto się zainteresować, jeśli mebel ma służyć osobie, która chciałaby poprawić krążenie krwi w nogach i zmniejszyć obciążenia kręgosłupa.

Podwieszany leżak ogrodowy

Nie brakuje osób, którym marzy się wypoczynek na hamaku. Do jego zawieszenia potrzeba jednak dwóch drzew znajdujących się w odpowiedniej odległości od siebie. Jeśli w ogrodzie ich brakuje, rozwiązaniem jest leżak podwieszany.

Tego rodzaju modele składają się z właściwego leżaka oraz stelaża, który go utrzymuje. Dzięki temu mebel można postawić wszędzie. Co ważne, umieszczenie go z dala od drzew nie musi kończyć się odpoczywaniem w promieniach słońca. Gdy przyjdzie ochota na relaks w cieniu, wystarczy rozłożyć materiałowe zadaszenie.

Leżanka ogrodowa

Warto zastanowić się nad wyborem mniej typowego mebla. Leżak ogrodowy o nieoczywistej, designerskiej formie podkreśli unikalny styl nowoczesnego ogrodu. Na zakup modelu w formie leżanki mogą sobie pozwolić również zwolennicy klasyki. Takim klientom do gustu przypadną sprzęty przypominające drewniane łóżka.

Leżanka ogrodowa to propozycja dla osób, które nie oczekują od mebla możliwości regulacji oparcia i części przy nogach. Ponadto należy mieć na uwadze, że takiego sprzętu nie da się tak łatwo przenosić. Z tego powodu leżanka to bardziej przedmiot do wypoczynku w ogrodowej altanie, a nie pod gołym niebem.

Wykonanie leżaka ogrodowego

Leżak ogrodowy to zakup na wiele lat, a co za tym idzie, powinien być wykonany z jak najtrwalszego surowca. Niestety, odporność tworzywa na warunki atmosferyczne nie idzie w parze z komfortem odpoczywania na leżaku.

Swoje plusy i minusy mają modele wykonane z każdego materiału, czyli:

  • metalu;
  • drewna;
  • technorattanu.

Leżak ogrodowy z metalu

Metal (najczęściej aluminium) cechuje się wysoką wytrzymałością. Jeśli do tego został ocynkowany, nie trzeba obawiać się o rdzewienie mebla. Ten surowiec jest jednak zimny i nieprzyjemny w dotyku, a pod wpływem promieni słonecznych mocno się nagrzewa.

Leżak ogrodowy z drewna

Naturalny surowiec jest ciepły i miły w dotyku. Do tego odznacza się wyjątkową uniwersalnością. Różne modele drewnianych leżaków pasują do ogrodów urządzonych w stylach klasycyzujących i modernistycznych. Należy jednak pamiętać o regularnym olejowaniu albo lakierowaniu takich mebli.

Leżak ogrodowy z technorattanu

Osoby, które oczekują trwałości metalu oraz wzornictwa i wrażeń dotykowych, które zapewnia drewno, powinny przemyśleć zakup mebli z technorattanu. Ten surowiec to w rzeczywistości polietylen albo poliuretan imitujący wygląd naturalnej trzcinopalmy.

Czy materiał łączący najlepsze cechy metalu i drewna może mieć jakieś minusy? Tak, jedną z nich jest cena wyższa niż modeli wykonanych z innych tworzyw. Co więcej, takie sprzęty w największym stopniu przypominają domowe meble. Innymi słowy, nie da się ich składać. Dla niektórych osób po kilku latach pewnym mankamentem będzie też brak szans na przemalowanie leżaka ogrodowego.

Podsumowując, wybór leżaka zależy od indywidualnych potrzeb i budżetu. Warto też wziąć pod uwagę styl balkonu i tarasu, aby dopasować meble do określonej aranżacji – wtedy wszystko będzie wizualnie spójne.

Loading

Reklama
Reklama