Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej to: cywilnoprawne porozumienie na rzecz budowy lokalnego rynku energii elektrycznej i cieplnej w oparte na lokalnych zasobach OZE, wsparte rozwojem stabilnych jednostek wysokosprawnej kogeneracji wykorzystujących najefektywniejsze i najczystsze dostępne technologie.
Porozumienie zawarto 9 marca 2017 roku w Zgorzelcu, na podstawie art. 2 pkt 15a) ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii. Sygnatariusze – Członkowie Klastra – na mocy zawartego porozumienia uzgodnili realizację szerokiego zakresu działań ukierunkowanych na rzecz budowy samowystarczalnego energetycznie obszaru oraz gospodarki korzystającej z zasobów czystej i efektywnej energii.
System będzie budowany w oparciu o lokalne zasoby odnawialnych źródeł energii wspartych jednostkami wysokosprawnej kogeneracji. Uzupełnieniem systemu będą magazyny energii zarządzane przez inteligentne systemy sterowania lokalnego rynku energii elektrycznej i cieplnej. Całość służyć ma również ograniczaniu niskiej emisji jak i realizacji celu redukcji emisji gazów cieplarniach w aspekcie realizacji polityki energetycznej kraju i krajowego programu na rzecz ochrony powietrza.
Koordynatorem Klastra jest Stowarzyszenie Rozwoju Innowacyjności Energetycznej w Zgorzelcu.
Dzięki staraniom Agnieszki Spirydowicz i uprzejmości Komisji Europejskiej, w Zklaster wylądował reformer do wytwarzania wodoru! Produkcja wodoru z biometanu jest obecnie najbardziej ekologiczną i najtańszą metodą.
Reformer przyjechał z Holandii, pokonując prawie 1000 km. Jego docelowym miejscem jest Huta Szkła „Łużyce” w Pieńsku. Blendowanie wodoru do gazu ziemnego jako pierwszy krok do dekarbonizacji przemysłu szklarskiego.
Źródło: Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej, Pieńskie Huty Szkła „Łużyce”