Fundacja Orange zaprasza grupy inicjatywne ze Zgorzelca

Ruszył nabór zgłoszeń do programu Pracownie Orange. Aplikacje składać mogą grupy inicjatywne z miejscowości do 40 tysięcy mieszkańców.

You are currently viewing Fundacja Orange zaprasza grupy inicjatywne ze Zgorzelca

Zyskać można nie tylko multimedialną świetlicę z darmowym internetem i sprzętem, ale i dwuletni program wsparcia w prowadzeniu Pracowni. Chcemy, żeby tętniły życiem i jak najlepiej służyły lokalnym społecznościom.

W Fundacji Orange wspieramy mieszkańców mniejszych miejscowości w rozwoju lokalnych działań społecznych poprzez zakładanie i pomoc w prowadzeniu Pracowni Orange. W wielu miejscach stały się one ,,sercem” działania dla dobra wspólnego – centrum spotkań, edukacji, nowoczesnych możliwości rozwoju dla mieszkańców w każdym wieku. Projekt ten jest częścią międzynarodowej inicjatywy Orange Digital Center.

Pracownia Orange dla Waszej miejscowości
Od 2012 roku założyliśmy już 100 Pracowni Orange. Czas na nowe miejscowości! Dziś na konferencji pod hasłem „Społeczność. Zaufanie. Działanie” w towarzystwie liderek i liderów Pracowni Orange z poprzednich edycji uroczyście ogłosiliśmy nabór do nowej edycji. Zgłaszać mogą się do niej miejscowości do 40 tys. mieszkańców (z gmin, w których nie ma jeszcze Pracowni). Dzięki programowi mają szansę m.in. zyskać multimedialne świetlice, które wyposażymy w darmowy, szybki Internet, meble i sprzęty multimedialne (m.in. komputery, telewizory, urządzenia wielofunkcyjne, drukarki 3d i zestawy robotów).

Powstanie Pracowni to początek współpracy z nami. Osoby wyznaczone przez daną miejscowość do koordynowania jej działań wezmą udział w profesjonalnym programie rozwoju swoich kompetencji. To bezpłatne szkolenia i warsztaty m.in. z animacji społecznej, umiejętności liderskich i cyfrowych. Będziemy wspierać ich w organizowaniu ciekawych i pożytecznych aktywności dla mieszkańców, m.in. poprzez dostęp do inspiracji, gotowych pomysłów i możliwości otrzymania grantu na realizację własnych.

Każda aktywna Pracownia ma swoją specyfikę dostosowaną do potrzeb danej miejscowości. Mieszkańcy organizują w nich warsztaty z bezpiecznego korzystania z internetu, programowania, nowoczesnego rzemiosła, druku 3d, wykorzystania VR w edukacji, a także wystawy i wydarzenia kulturalne. Działania te aktywizują młodzież, osoby starsze, budują dialog międzypokoleniowy i dają dostęp do nowoczesnej edukacji.

Jak zgłosić się do nowej edycji?
Chętne miejscowości muszą zorganizować grupę inicjatywną 3 osób i w porozumieniu z lokalną instytucją lub organizacją doprowadzają do wyznaczenia lokalu, w którym Pracownia będzie mogła funkcjonować. Mogą to być przestrzenie bibliotek, domów kultury, szkół, świetlic, kół gospodarzy i gospodyń wiejskich lub też młodzieżowych ośrodków socjoterapii, organizacji pozarządowych itp. Udział w programie jest bezpłatny. Grupa składa wniosek na stronie www.pracownieorange.pl, opisując swój pomysł na działanie świetlicy. Zgłoszenia przyjmujemy do 30 kwietnia 2023 r.  Niezależna komisja wybierze i w czerwcu ogłosi listę 20 miejscowości, które zostaną przyjęte do udziału w programie. Pierwsze Pracownie z tej edycji zostaną otwarte już we wrześniu. Infolinia dla grup składających wnioski dostępna jest od pon. do pt. w godz. 9.00 -17.00 pod numerem telefonu +48 516 087 308.

Serdecznie zapraszamy do udziału. Razem możemy zadbać o to, aby małe miasta i wsie tętniły życiem i prowadziły ciekawe inicjatywy na rzecz i z udziałem mieszkańców.

Źródło: Fundacja Orange

Loading

Reklama
Reklama