Czym zajmuje się protetyk?

Pomimo odpowiedniej higieny jamy ustnej czasami nie udaje się uratować zębów i konieczne jest ich usunięcie. Brak uzębienia wpływa na jakość życia i samopoczucie pacjentów.

You are currently viewing Czym zajmuje się protetyk?

Powoduje bowiem trudności z mówieniem, przeżuwaniem pokarmów, wpływa na niską samoocenę, a nawet może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. By zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, warto wybrać się do dobrego protetyka.

Protetyka stomatologiczna – czym się zajmuje?

Protetyka stomatologiczna to dziedzina, która odpowiada za diagnozowanie i leczenie wrodzonych oraz nabytych wad zgryzu i przyzębia. Udając się do protetyka Łódź, można liczyć na fachową i kompleksową pomoc. Z pewnością zrobi, co w jego mocy, by zapobiec konsekwencjom, wynikającym z częściowej utraty zębów.

Ubytki w uzębieniu, poza kwestią estetyczną, mogą prowadzić do innych poważnych powikłań. Zaliczyć można do nich zanik kości, przemieszczanie się innych zębów, czy też powstanie problemów ze stawami, które mogą spowodować wytworzenie się kolejnych ubytków. Warto więc jak najszybciej skorzystać z pomocy specjalisty.

Zakres działania protetyka

Głównym zadaniem protetyka jest poprawa wyglądu uzębienia, a także rekonstrukcja utraconych tkanek. Zajmuje się on przywracaniem podstawowej funkcji zgryzu, jak i projektowaniem i wytwarzaniem uzupełnień protetycznych. Protetyk Łódź zadba o przywrócenie pacjentowi całkowitej sprawności przeżuwania oraz wskaże, jak uchronić się przed rozwojem próchnicy.

Protetyk, dzięki korzystaniu z najnowszych technologii i wysokich jakości materiałów protetycznych, zapewnia jak najlepsze standardy leczenia. Zakres jego działań obejmuje pełną diagnostykę oraz planowanie leczenia, z uwzględnieniem wyników badań pacjenta. Po wykonaniu zabiegu protetycznego, do jego obowiązków należy profilaktyka i utrzymanie zdrowia jamy ustnej pacjenta na odpowiednim poziomie.

Rodzaje uzupełnień protetycznych

Uzupełnienia protetyczne dzielimy na stałe i ruchome. Najpopularniejszym rozwiązaniem wśród tej pierwszej grupy są licówki, których główną funkcją jest skorygowanie kształtu zęba i poprawa walorów estetycznych. Kolejnym stałym uzupełnieniem są korony protetyczne, które pełnią funkcję wzmacniającą i ochronną oraz naśladują naturalny wygląd zębów.

Innymi stałymi uzupełnieniami protetycznymi są: mosty protetyczne i wkłady koronowo-korzeniowe. Dla zębów, posiadających duże ubytki, najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się mosty oraz różnego rodzaju protezy.

Wśród ruchomych uzupełnień protetycznych najczęściej wykonywane są protezy szkieletowe. Znajdują one swe zastosowanie, gdy braki zębowe są zbyt duże, by wypełnić je mostem. Oprócz nich wykonywane są również protezy akrylowe, elastyczne i czasowe.

Protezy zębowe – sposób na przywrócenie pięknego uśmiechu

Dzięki stosowaniu najnowszych metod protetyki stomatologicznej, można uzyskać imponujące efekty i w pełni sprostać oczekiwaniom pacjenta. Dobrze dobrana proteza pozwala na uzyskanie odpowiednich proporcji twarzy i żuchwy, ułatwia codzienne funkcjonowanie, przywraca radość spożywania posiłków oraz pozytywnie wpływa na samoocenę.

O tym, która z nich będzie najlepsza dla danego pacjenta, zadecyduje lekarz protetyk, po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i wykonaniu pełnej diagnostyki.

Loading

Reklama
Reklama