By uzyskać taki dokument, należy mieć ukończone 18 lat. Samą naukę jazdy można rozpocząć wcześniej, jednak nie wcześniej niż trzy miesiące przed osiągnięciem pełnoletności.
Zdobycia prawa jazdy wymaga pomyślnego przejścia kilku etapów. Jednym z nich są badania lekarskie, które mają na celu określenie ogólnego stanu zdrowia i uzyskanie informacji o ewentualnych chorobach takich jak choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby neurologiczne czy zaburzenia psychiczne i uzależnienia, które są przeciwskazaniem do ubiegania się o prawo jazdy. Ich koszt wynosi 200 zł. Maksymalny czas, na jaki uzyskuje się orzeczenie lekarskie to 15 lat, po tym okresie należy umówić się na badanie kontrolne.
Następnie należy złożyć wniosek o numer PKK (Profil Kandydata na Kierowcę). To niepowtarzalny numer każdego kandydata na kierowcę, który wyrabia się w wydziale komunikacji danego urzędu. Jego założenie jest bezpłatne.
Kolejnym krokiem jest odbycie szkolenia na prawo jazdy. Należy odbyć 30 godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin praktyki na placu manewrowym i w ruchu ulicznym. Po jego ukończeniu zdaje się egzamin państwowy.
Składa się od z pytań teoretycznych oraz części praktycznej: na placu manewrowym i na drogach publicznych.
Kiedy trzeba wymienić prawo jazdy?
Obowiązkowa wymiana bezterminowych praw jazdy to nie jedyna sytuacja, gdy trzeba złożyć wniosek o nowy dokument. Takich powodów jest więcej.
Kiedy należy wymienić prawo jazdy?
- upłynął termin ważności dokumentu
- upłynął termin ważności konkretnej kategorii prawa jazdy
- zgubiliśmy lub zniszczyliśmy dokument
W takich sytuacjach wymiana prawa jazdy jest koniecznością. Dobrze jest natychmiast rozpocząć proces ubiegania się o nowy dokument, by otrzymać go jak najszybciej. Jest to szczególnie istotne, jeżeli często jeździmy samochodem. Jazda bez ważnego prawa jazdy może skończyć się mandatem.
Prawo jazdy. Co potrzebne?
Wniosek o nowe prawo jazdy można złożyć bezpośrednie w urzędzie w danym mieście lub drogą internetową przez portal ePUAP. Do poprawnego załatwienia sprawy należy skompletować kilka dokumentów.
To trzeba mieć przy składaniu wniosku o prawo jazdy:
- formularz wniosku (do pobrania ze strony obywatel.gov.pl)
- potwierdzenie wniesienia opłaty za prawo jazdy
- aktualne zdjęcie – wyraźną, kolorową fotografię o wymiarach 35 x 45 mm, pozycja frontalna
- dowód osobisty lub paszport, cudzoziemcy – paszport lub kartę pobytu
- orzeczenie lekarskie (jeśli wymagane)
- oryginał prawa jazdy do wglądu (urzędnik zrobi kserokopię)
Bezterminowe prawa jazdy. Do kiedy?
Bezterminowe prawa jazdy w Polsce nie są wydawane od 10 lat. Nadal jednak wielu kierowców takie posiada. Niestety, nie będą mogli się nimi cieszyć już zbyt długo, ponieważ wkrótce takie dokumenty, trzeba będzie wymienić na nowo. Data jest już wyznaczona.
Źródło: msn.com/pl
I bardzo dobrze !
Kiedy będą wymagane badania PSYCHOTECHNICZNE ,imaże 75% by tego nie przeszła zwłaszcza w Jel. Górze
Ochrona praw nabytych. Możemy się spodziewać skargi do TK.