Autorem zdjęć jest fotograf dokumentalista Tomasz Lewandowski.
Tomasz Lewandowski jest absolwentem Politechniki Opolskiej (studia inżynierskie) oraz Burg Giebichenstein Kunsthochschule (magisterium) w Halle/Saale. Na swoim koncie ma wiele wystaw indywidualnych, jak i udział w zbiorowych. Jego prace publikowane były w magazynach architektonicznych w Europie, Azji i Ameryce Północnej.
Wystawa “Auschwitz- architektura obozu zagłady” pokazuje „racjonalność” architektury obozu, który był piekłem dla milionów ludzi, a około 1 300 000 straciło w nim życie.
Logika architektury nazistowskiego obozu koncentracyjnego odznaczała się formą, która była rygorystycznie podporządkowana jej funkcji jako instrumentu służącemu eksterminacji ludzi.
To trudna i wymagająca skupienia odbiorcy wystawa. Pokazuje „obozową logikę” w sposób chłodny, odsłania odczłowieczenie więźnia, który ma być przedmiotem. Jeśli przydatnym, to tanim w eksploatacji, jeśli nieprzydatnym to ma umrzeć również w „oszczędny” sposób. Fotografie są czarno-białe. Oglądając je i czytając podpisy do nich, czujemy chłód betonu i bezwzględność inżynierów śmierci setek tysięcy ludzi.
Dziękujemy Tomaszowi Lewandowskiemu za możliwość pokazania wystawy w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura.
Wystawę można obejrzeć w Centrum do 6 stycznia 2024 r.
Zapraszamy!
Fot. Zbigniew Kajer
Źródło: Fundacja Pamięć, Edukacja, Kultura – Stalag VIII A Görlitz