Akademia Dziecięca w Görlitz rozpoczyna 39. semestr

Akademia Dziecięca w Görlitz zaprasza wszystkie ciekawe świata dzieci w wieku od 8 do 12 lat do udziału w fascynujących spotkaniach z nauką. Popularne zajęcia, organizowane wspólnie przez Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga w Görlitz i Wyższą Szkołę Zawodową Zittau/Görlitz, rozpoczną się już 20 września. Dzięki tłumaczeniom symultanicznym wykłady są dostępne także dla dzieci z Polski.

You are currently viewing Akademia Dziecięca w Görlitz rozpoczyna 39. semestr

Nauka jest zawsze fascynująca – jeśli tylko interesująco się ją przedstawia. Od 2005 roku dzięki Muzeum Przyrodniczemu im. Senckenberga w Görlitz i Wyższej Szkole Zawodowej Zittau/Görlitz dzieci z Gӧrlitz i Zgorzelca mają możliwość rozwijać swoje zainteresowania i  pogłębiać wiedzę uczestnicząc w zajęciach Akademii Dziecięcej. Podczas wykładów prowadzonych przez współpracujących z Akademią naukowców i wykładowców szkół wyższych, dzieci w wieku od 8 do 12 lat poznają fascynujący świat nauki. Badania naukowe, odkrycia, eksperymenty – wszystko jak na prawdziwej uczelni. Dla polskich uczestników każdy wykład jest tłumaczony symultanicznie.

Udział w Akademii Dziecięcej Görlitz jest bezpłatny, ale wymagana jest rejestracja na semestr. Słuchacze Akademii Dziecięcej otrzymują indeksy, a na koniec semestru dyplom potwierdzający uczestnictwo w zajęciach. Wykłady trwają 45 min. i odbywają się w Humboldthaus (Platz des 17. Juni 2) lub w Hochschule Zittau/Görlitz (Furtstraße 2, kampus uczelni, budynek G I, sala 1.01). Rodzice nie uczestniczą w wykładach, żeby zapewnić młodym naukowcom prawdziwe doświadczenie uniwersyteckie. Dla dzieci z Polski wykłady tłumaczone są symultanicznie..

Kiedy odbywa się Akademia Dziecięca?
Wykłady odbywają się w piątki o godzinie 16:00, na przemian w salach wykładowych w budynku G I sala 1.01, w kampusie uczelni w Görlitz (Furtstraße 2, obok przejścia granicznego) i w budynku Humboldthaus w Görlitz (Platz des 17. Juni 2, obok wieży Reichenbach)

 

 

Rejestracja:
Telefonicznie w kasie muzeum (wtorek-niedziela) w godz. 10-17 lub mailowo kinderakademie@hszg.de. Do dyspozycji jest maksymalnie 30 miejsc.

W programie na nowy semestr:

* Poszukiwanie wskazówek nad Nysą. Gdzie żyje pająk wymyk szarawy?
20 września, Humboldthaus

Aby dowiedzieć się więcej o tajemniczym pająku, dr Birgit Balkenhol z Instytutu Badawczego Senckenberg w Görlitz zabierze uczestników na ekscytujące poszukiwanie tropów wzdłuż Nysy Łużyckiej.

* Co koń robi w samolocie? O mojej podróży z dzikimi końmi do Kazachstanu
25 października, Hochschule Zittau/Görlitz

Dr Annette Klein z ogrodu zoologicznego Berlin-Friedrichsfelde opowie o swojej niezwykłej podróży z dzikimi końmi do Kazachstanu i wyjaśni, jak transportować takie zwierzęta na duże odległości.

* Rysiu – kim jesteś? Powrót rysia do Saksonii
8 listopada, Humboldthaus

Stephan Kaasche, przewodnik przyrodniczy i prelegent w Wolfsscheune Rietschen, przybliży życie rysiów, które powróciły do Saksonii.

* Mój przyjaciel kamyk krzemienny – wędrówka przez miliony lat
15 listopada, Humboldthaus

Dr Olaf Tietz z Instytutu Badawczego Senckenberg w Görlitz opowie o niesamowitej podróży kamyka przez miliony lat historii Ziemi.

* Czy duch gór Karkonosz żył naprawdę?
22 listopada, Hochschule Zittau/Görlitz

Marek Runiewicz z Karkonoskiej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze podejmie próbę odpowiedzi na pytanie, czy słynny duch gór Karkonosz rzeczywiście istniał.

* Każdy ma swojego złotego osiołka?
13 grudzień 2024, Hochschule Zittau/Görlitz

Prof. dr Roland Giese z Hochschule Zittau/Görlitz rzuci światło na fascynującą bajkę o złotym osiołku i innych cudach.

W oparciu o informacje Muzeum Przyrodniczego im. Senckenberga w Gӧrlitz opracowała: Renata Burdosz/samodzielne stanowisko ds. współpracy z mediami Urzędu Miasta Zgorzelec.

Loading

Dodaj komentarz

Reklama
Reklama