Z wizytą w Ministerstwie Funduszy i Rozwoju Regionalnego w Warszawie

Silną i solidarną grupą reprezentującą powiat odwiedziliśmy w poniedziałek (16.12) Ministerstwo Funduszy i Rozwoju Regionalnego w Warszawie. Odbyło się tam II posiedzenie Rady ds. Sprawiedliwej Transformacji.

You are currently viewing Z wizytą w Ministerstwie Funduszy i Rozwoju Regionalnego w Warszawie

Silną i solidarną grupą reprezentującą powiat odwiedziliśmy w poniedziałek (16.12) Ministerstwo Funduszy i Rozwoju Regionalnego w Warszawie. Odbyło się tam II posiedzenie Rady ds. Sprawiedliwej Transformacji.

Rzecz dotyczy wielkich, naprawdę wielkich unijnych pieniędzy dla regionów, w których rząd nakreślił mapę drogową odchodzenia od wydobycia i spalania węgla. W posiedzeniu brali udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych województw śląskiego, małopolskiego, łódzkiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego, którzy referowali w jaki sposób pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji wykorzystują.

W województwie dolnośląskim mają one popłynąć w region wałbrzyski i kłodzki. Nie trafią jednak zupełnie do nas, do powiatu zgorzeleckiego. A jest tak, bo choć wszyscy mamy świadomość, że węgiel w Turowie kiedyś się przecież skończy, to do tej pory nikt nie podjął decyzji związanych z tym, co dalej z górnikami, energetykami, co dalej z Bogatynią i całym naszym powiatem, kiedy to się już stanie.

 

 

Dlatego właśnie wspólnie z burmistrzem Zgorzelca, Bogatyni, Węglińca, gminy wiejskiej Zgorzelec, wspólnie z wójtem Sulikowa pojechaliśmy do Warszawy głośno zaznaczyć swoją obecność mówiąc – przygotujmy się na koniec węgla, przekierujcie także do nas środki, które moglibyśmy wykorzystać na poprawę infrastruktury, na szkolenia i tworzenie nowych miejsc pracy, na uatrakcyjnienie regionu dla inwestorów.

W spotkaniu uczestniczyła Katarzyna Pełczyńska –Nałęcz (Minister Funduszy i Polityki Regionalnej) oraz Jacek Karnowski jej zastępca. Sądzę, że usłyszeli nasz głos, bo argumenty, które przedstawiliśmy są nie do podważenia – jesteśmy regionem węglowym i węgiel, już bliżej niż dalej, się u nas skończy. Szacunki mówią, że za około 20 lat, ale naszym zdaniem, nie możemy przez ten czas bezczynnie czekać. Już teraz, już nawet lata wcześniej, powinny zostać podjęte działania przygotowujące nasz region i naszych mieszkańców na świat „po Turowie”.

Jadąc tam pokazaliśmy jednomyślność w dążeniu do przygotowania się na ten czas.

Źródło:

Janusz Pawul – Burmistrz MiG Pieńsk

Loading

Reklama
Reklama