Ulga dla krwiodawców w 2025 roku

Czy w tym roku honorowo oddałeś krew lub jej składniki? Sprawdź, jak skorzystać z ulgi podatkowej dla krwiodawców w rozliczeniu w 2025 roku! Dowiedz się, ile możesz odliczyć, jakie warunki musisz spełnić oraz jak poprawnie udokumentować darowiznę w swoim zeznaniu podatkowym PIT.

You are currently viewing Ulga dla krwiodawców w 2025 roku

W ramach ulgi dla krwiodawców w 2025 roku możesz odliczyć darowizny rzeczowe w postaci krwi lub jej składników, które w tym roku honorowo (bezpłatnie) oddałeś jednostce organizacyjnej uprawnionej do ich pobrania, czyli np. w regionalnym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Wartość takiej darowizny ustalasz w ten sposób, że mnożysz liczbę oddanych litrów krwi lub jej składników przez 130 zł. Aby odliczyć tę darowiznę musisz posiadać zaświadczenie o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników, wystawione przez jednostkę, która krew/składniki pobrała. Co jeszcze warto wiedzieć o tej uldze?

Ulga dla krwiodawców w 2025 roku. Którym podatnikom przysługuje odliczenie?

Z ulgi podatkowej dla krwiodawców możesz skorzystać, jeśli oddałeś krew lub jej składniki (jesteś honorowym dawcą krwi). Przy czym ulga przysługuje ci, jeżeli uzyskujesz dochody opodatkowane:

  • według skali podatkowej PIT (stawki 12% lub 32%) lub
  • ryczałtem ewidencjonowanym, tj. zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych.

Z zeznaniu PIT odliczysz kwotę faktycznie przekazanej darowizny. Nie więcej jednak niż 6% twojego dochodu/przychodu.

Jak obliczyć ulgę dla honorowych dawców krwi?

Ulga dla honorowych dawców krwi przysługuje w wysokości iloczynu kwoty rekompensaty określonej przepisami wydanymi na podstawie ustawy o publicznej służbie krwi (rozporządzenie Ministra Zdrowia) i litrów oddanej krwi lub jej składników. Zarówno za oddanie krwi jak i jej składników (np. osocza) przysługuje ta sama stawka rekompensaty w wysokości 130 zł za 1 litr. Przykładowo wartość darowizny w postaci 450 ml krwi obliczasz: 0,45 x 130.

 

 

Limit jest wspólny z odliczeniami z tytułu darowizn na cele:

  • określone w ustawie o działalności pożytku publicznego,
  • kultu religijnego,
  • przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie,
  • kształcenia zawodowego.

Jeżeli w roku podatkowym uzyskujesz dochody (przychody) z pozarolniczej działalności gospodarczej, najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze, to przekazaną darowiznę możesz odliczyć już w trakcie roku podatkowego, tj. przy obliczaniu zaliczki lub ryczałtu. „Ostatecznego” rozliczenia dokonujesz jednak w zeznaniu podatkowym.

Nie odliczasz darowizn, które:

  • zaliczyłeś do kosztów uzyskania przychodów,
  • odliczyłeś od przychodu na podstawie ustawy o ryczałcie lub odliczyłeś od dochodu na podstawie ustawy PIT,
  • zostały ci zwrócone w jakiejkolwiek formie.

Na co trzeba uważać? Kwoty, której nie odliczyłeś w zeznaniu podatkowym – ponieważ nie miałeś wystarczających dochodów (przychodów) – nie możesz odliczyć w kolejnych latach.

Jak dokumentować prawo do ulgi? Jakie złożyć zeznanie PIT?

Wysokość darowizny udokumentujesz zaświadczeniem od jednostki organizacyjnej, która realizuje zadania w zakresie pobierania krwi (czyli z RCKiK). W zaświadczeniu podawana jest ilość bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników.

Złóż zeznanie podatkowe z załącznikiem PIT/O (informacja o odliczeniach):

  • PIT-37 – jeżeli uzyskałeś przychody opodatkowane według skali podatkowej za pośrednictwem płatnika (np. z umowy o pracę, emerytury);
  • PIT-36 – jeżeli uzyskałeś przychody opodatkowane według skali podatkowej z działalności gospodarczej lub inne przychody bez pośrednictwa płatnika;
  • PIT-28 – jeżeli uzyskałeś przychody opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (np. z działalności gospodarczej, najmu, podnajmu, dzierżawy).

Podstawa prawna ulgi dla krwiodawców

  • Art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
  • Art. 11 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
  • Ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi.
  • ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 14 listopada 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia rzadkich grup krwi, rodzajów osocza i surowic diagnostycznych, których uzyskanie wymaga przed pobraniem krwi lub jej składników wykonania zabiegu uodpornienia dawcy lub innych zabiegów, oraz wysokości rekompensaty – Dziennik Ustaw rok 2023 poz. 2497.
  • ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 6 lutego 2017 r. w sprawie określenia rzadkich grup krwi, rodzajów osocza i surowic diagnostycznych, których uzyskanie wymaga przed pobraniem krwi lub jej składników wykonania zabiegu uodpornienia dawcy lub innych zabiegów, oraz wysokości rekompensaty – Dziennik Ustaw rok 2017 poz. 235.

Źródło: infor.pl

Loading

Reklama
Reklama