Ministerstwo Zdrowia przypomina, że pracodawcy muszą ponieść koszty profilaktycznej opieki lekarskiej i refundować koszt zakupu okularów korekcyjnych, jeśli lekarz medycyny pracy wystawi odpowiednie orzeczenie lekarskie.
Podnoszone są głosy, że Ministerstwo Zdrowia powinno ujednolicić przepisy dotyczące zasad refundacji okularów korekcyjnych dla pracowników pracujących przy monitorach.
Do szefowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wpłynęła interpelacja w sprawie kwoty dopłat do okularów dla pracownika, który musi wykonywać swoje obowiązki w szkłach. Jej autorka uważa, jest zbyt niska. Także częstotliwość należałoby zwiększyć – postulowała posłanka Marta Stożek z Partii Razem.
Obowiązek refundacji spoczywa na pracodawcy
Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny przypomniał, że zgodnie z przepisem § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. Nr 148, poz. 973, z późn. zm.), to pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom profilaktyczną opiekę zdrowotną (w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach).
Zgodnie z ust. 2 tego rozporządzenia pracodawca zobowiązany jest zapewnić pracownikom okulary lub szkła kontaktowe korygujące wzrok. Tak jest gdy pracownik posiada zalecenie lekarza (wyniki badań okulistycznych, przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, muszą wykazać potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego).
Zatem pracodawcy muszą ponieść koszty profilaktycznej opieki lekarskiej i refundować koszt zakupu okularów lub soczewek kontaktowych, jeżeli lekarz medycyny pracy wskaże w orzeczeniu lekarskim, że są one niezbędne do pracy przy monitorze ekranowym.
Kwota refundacji
To pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bhp w zakładzie pracy, ma także obowiązek chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.
Pracodawca może ustalić dowolną kwotę refundacji kosztów zakupu okularów lub soczewek kontaktowych, ponadto powinien okresowo waloryzować tę kwotę.
Rozszerzenie opieki
Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że ostatnia nowelizacja rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe obejmowała m.in.: rozszerzenie profilaktycznej opieki zdrowotnej, w tym prawo do refundacji okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok.
Objęto nią pracowników zatrudnionych przy pracy z urządzeniami wyposażonymi w monitory ekranowe, a nie – jak to do tej pory – zatrudnionych na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.
Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wynika, że nie przewiduje się nowelizacji rozporządzenia w zakresie ustalenia minimalnej kwoty dofinansowania zakupu okularów korekcyjnych dla pracowników, a także nie przewiduje się zmian dotyczących określenia częstości wymiany okularów korekcyjnych, gdyż zagadnienie to jest już w przepisach uregulowane.
Jak często obowiązkowe badania?
Z rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 607) zakres i częstotliwość badań profilaktycznych pracowników określają wskazówki metodyczne zawarte w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
W przepisach tych wskazano, że w przypadku pracy przy obsłudze monitorów ekranowych badania profilaktyczne wykonuje się co 5 lat.
Jednakże § 6 pkt 1 rozporządzenia daje możliwość przeprowadzenia badań lekarskich poza terminami wynikającymi z częstości wykonywania badań okresowych i orzekania o możliwości wykonywania dotychczasowej pracy.
Kto wydaje skierowanie?
Skierowanie na takie badania lekarskie wydaje pracodawca po zgłoszeniu przez pracownika niemożności wykonywania dotychczasowej pracy.
Jeżeli więc pracownik uważa, że przy pracy z monitorem ekranowym pogarsza mu się wzrok, powinien wystąpić do pracodawcy o skierowanie go na wcześniejsze badania profilaktyczne.
Źródło: zdrowiego.pl