Święta będące dniami wolnymi od pracy
Ustawa o dniach wolnych od pracy określa święta, będące dniami wolnymi od pracy. Obecnie są to:
1 stycznia – Nowy Rok,
6 stycznia – Święto Trzech Króli,
pierwszy i drugi dzień Wielkiej Nocy,
1 maja – Święto Państwowe,
3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
pierwszy dzień Zielonych Świątek,
dzień Bożego Ciała,
15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
1 listopada – Wszystkich Świętych,
11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
25 i 26 grudnia –Boże Narodzenie.
27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował ustawę o dniach wolnych od pracy i ustanowił nowy dzień wolny – 24 grudnia, czyli Wigilię Bożego Narodzenia. Ustawa została skierowana do Senatu i czeka na dalsze procedowanie.
Święta przypadające w sobotę w 2025 r.
Czas pracy nie może przekraczać przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Dlatego też, ustalając wymiar czasu pracy, pracodawca powinien odjąć od niego iloczyn 8 godzin i liczby świąt przypadających w okresie rozliczeniowym. Istotne jest, aby za święto przypadające w sobotę udzielać całego dnia wolnego – niedopuszczalne jest skracanie pracownikom pracy w sumie o 8 godzin, ale w różnych dniach.
W 2025 r. będą dwa święta przypadające w sobotę:
3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
1 listopada – Wszystkich Świętych,
Ważne
Każde święto określone w ustawie o dniach wolnych od pracy występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
Jak wyznaczyć dzień wolny za święto
Przepisy prawa pracy nie określają, w których konkretnie dniach pracodawca powinien wyznaczyć dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Dlatego nie ma znaczenia, czy dzień ten zostanie udzielony przed świętem wypadającym w sobotę, czy po nim.
Przykład
Okres rozliczeniowy obowiązujący u pracodawcy obejmuje jeden miesiąc kalendarzowy. Za święto 3 Maja przypadające w sobotę pracodawca udzielił pracownikom dzień wolny w dniu 2 maja 2025 r. Postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.
Co należy zrobić w razie dłuższych okresów rozliczeniowych? To proste – dzień wolny należy ustalić w tym okresie rozliczeniowym, w którym wystąpiło święto w sobotę. Oznacza to, że pracownik może otrzymać dzień wolny za święto w innym miesiącu.
Przykład
Okres rozliczeniowy obejmuje 3 miesiące kalendarzowe. Święto 3 Maja przypada w okresie rozliczeniowym obejmującym kwiecień, maj i czerwiec. Pracodawca wyznaczył dzień wolny za święto na 20 czerwca 2025 r. Takie postępowanie jest prawidłowe, bowiem dzień wolny został wyznaczony w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wystąpiło święto przypadające w sobotę.
Obowiązkiem pracodawcy jest poinformowanie pracowników o dniu wolnym wyznaczonym za święto przypadające w sobotę.
Pracodawca może udzielić dnia wolnego za święto przypadające w sobotę w terminie indywidualnie uzgodnionym z pracownikiem. Ustalając termin należy jednak pamiętać, że dzień wolny musi być wyznaczony w okresie rozliczeniowym obejmującym to święto.
W przypadku, gdy pracownik korzysta z urlopu wypoczynkowego, należy pamiętać, że urlop udzielany jest na dni pracy. Z tego powodu dzień wolny z tytułu święta w sobotę nie będzie wliczany do dni urlopu.
Przykład
Pracodawca wyznaczył dzień wolny z tytułu Święta 3 Maja na piątek 2 maja 2025 r. Pracownik miał zaplanowany urlop wypoczynkowy od 28 kwietnia do 2 maja 2025 r. Ze względu na wyznaczony dzień wolny za święto jego urlop obejmie 3 dni – 28, 29 i 30 kwietnia. Do urlopu nie będą wliczone dni 1 maja (święto) i 2 maja (dzień wolny wyznaczony za święto 3 Maja przypadające w sobotę).
Podstawa prawna:
art. 130 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465 ze zm.)
Źródło: infor.pl