W pierwszej połowie roku realizowany był projekt „Przedszkola Trójstyku”, którego nadrzędnym celem było pogłębienie współpracy, wzajemnego zrozumienia, poznania się i integracji wychowanków i pracowników przedszkoli z regionu trójziemi.
Nastąpiła cenna wymiana doświadczeń kadry pedagogicznej i zacieśnienie jej współpracy. Dzięki unijnym środkom zrealizowano:
– „Międzynarodowy Dzień Wiosny – poznawanie tradycji regionu przez zabawę” (21.03.2024),
– „Wielkanocne warsztaty przedszkoli Trójstyku” (26.03.2024),
– „Szkolenie na temat dwujęzyczności dla pracowników przedszkoli” (28.03.2024),
– „Międzynarodowy Dzień Ziemi – nauka ekologii poprzez zabawę” (19.04.2024),
– „Zabawy cyrkowe – międzynarodowa integracja” (16.05.2024),
– „Międzynarodowy Przegląd Przedszkolnych Zespołów Tanecznych” (6.06.2024).
Kolejnym polsko-czeskim przedsięwzięciem, którego realizacja dobiega właśnie końca, jest projekt „Tradycyjnie i integracyjnie w Trójstyku”. W jego licznych działaniach wzięli udział zarówno seniorzy, jak i dzieci, integrując się podczas zróżnicowanych tematycznie spotkań. Projekt przyczynił się do kontynuacji wieloletniej współpracy przygranicznych stowarzyszeń i urzędów w obszarze działań międzynarodowych, a jednym z jego głównych celów było wzmocnienie wspólnej tożsamości mieszkańców euroregionu. W ramach projektu zrealizowano takie działania jak:
– „Dziecięca strefa Trójstyku w ramach Festynu Na wspólnej drodze” (27.04.2024),
– „XI Międzynarodowy Piknik Tradycji Świętojańskich – Warsztaty Emerytowanych Nauczycieli” (4.06.2024),
– „XVII Spotkanie integracyjne zespołów folklorystycznych Małego Trójkąta – Festiwal Ludowy” (31.08.2024),
– „Integracyjna wycieczka w ramach współpracy stowarzyszeń” (24.09.2024),
– „Międzynarodowy Dzień Seniora” (19.10.2024),
– „Romantyczny Trójstyk – spotkanie regionalnych stowarzyszeń przy muzyce” (16.11.2024),
– „Międzynarodowe warsztaty świąteczne dla stowarzyszeń” (7.12.2024).
Gmina Bogatynia w roku 2024 uczestniczyła dodatkowo w czesko-polskim projekcie „Razem po wiedzę i odkrycia w Euroregionie Nysa” w ramach którego dzieci z przedszkoli bogatyńskich i z Hrádka nad Nisou miały okazję do wyjazdów na Zamek Sychrov, do IQ Parku w Libercu oraz uczestniczyły w adwentowych warsztatach, podczas których wzięły udział w zabawach ruchowych oraz przygotowywały świąteczne ozdoby. Realizacja projektów i planów dalszej współpracy międzynarodowej była omawiana na spotkaniach grup roboczych „Współpraca Związków i Stowarzyszeń” oraz „Integracyjna praca szkół i przedszkoli” w których uczestniczyli przedstawiciele przygranicznych stowarzyszeń oraz pedagodzy z 3 sąsiadujących krajów. Nad sprawną współpracą międzynarodową i realizacją unijnych projektów czuwali koordynatorzy z Gminy Bogatynia (Pan Adam Żebrowski), Hrádka nad Nisou (Pani Hedvika Zimmermannová) oraz z Zittau (Pani Miroslava Lenzova). W przyszłym roku planowana jest kontynuacja części działań projektowych. Pojawią się również nowe inicjatywy, tak aby każdy z mieszkańców tróziemi bez względu na wiek i płeć mógł uczestniczyć we wspólnym tworzeniu jedności w bogatej różnorodności tego unikalnego miejsca, jakim jest trójstyk granic. Wybrane projekty, które wystartują w 2025 r. to „Ponadpokoleniowo w kulturze trójstyku” oraz „Lokalne produkty na trójstyku granic”. Nad ich realizacją ponownie będzie pracować Wydział Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta i Gminy Bogatynia.
Źródło: Bogatynia.pl